REGULAMIN
Określający warunki przewozu podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Lubinie Spółka Akcyjna, świadczenia usług w ramach publicznego transportu zbiorowego na sieci komunikacyjnej organizowanej przez Gminę Rudna na obszarze Gminy Rudna oraz innych gmin, z którymi Gmina Rudna zawrze porozumienia na wspólną organizacje usług przewozu osób, ich bagażu podręcznego oraz zwierząt, opracowany na podstawie Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo Przewozowe (tj. Dz.U.2020.8 z późn. zm.).
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Regulamin określa zasady i warunki przewozu osób oraz bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego wykonywanego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie Spółka Akcyjna.
§2
Przez określenia użyte w niniejszym regulaminie należy rozumieć:
Organizator – Gmina Rudna.
Operator – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie Spółka Akcyjna.
Podróżny – osoba fizyczna korzystająca ze świadczonej przez przewoźnika usługi przewozu.
Kierujący pojazdem – kierowca.
Rozdział II
OGÓLNE ZASADY WYKONYWANIA USŁUGI PRZEWOZU
§3
Operator świadczy usługi przewozu osób i bagażu ręcznego na podstawie umowy zawartej z Organizatorem.
Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych w publicznym transporcie zbiorowym w zakresie zadania o charakterze użyteczności publicznej w ramach publicznego transportu zbiorowego na sieci komunikacyjnej organizowanej przez Gminę Rudna na obszarze Gminy Rudna.
Na podstawie Zarządzenia Nr 320/2023 Wójta Gminy Rudna z dnia 15.11.2023 r. w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe świadczone środkami publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich organizowanych przez Gminę Rudna ustanawia się uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich organizowanych przez Gminę Rudna.
Przewóz bagażu podręcznego oraz zwierząt nie wymaga uiszczenia opłaty.
WARUNKI PRZEWOZU OSÓB
§4
W czasie przewozu podróżny powinien przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, ogólnie obowiązujących norm zachowania w miejscach publicznych, postanowień zawartych w niniejszym rozdziale, a także zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w
szczególności:
- wsiadać i wysiadać na przystankach po całkowitym zatrzymaniu pojazdu,
- wsiadać do pojazdu na przystankach końcowych wyłącznie po zakończeniu czynności
- manewrowych związanych ze zmianą kierunku jazdy; podczas czynności manewrowych
- podróżny nie może przebywać w pojeździe,
- trzymać się uchwytów lub poręczy podczas jazdy.
Podróżnym zabrania się w szczególności:
- otwierania drzwi pojazdu w czasie jazdy,
- nieuzasadnionego sygnalizowania zatrzymania pojazdu,
- wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego po usłyszeniu sygnału dźwiękowego oznaczającego zamykanie drzwi,
- niszczenia urządzeń i wyposażenia pojazdu,
- zanieczyszczania i zaśmiecania pojazdu,
- wychylania się z pojazdu oraz opierania się o drzwi podczas jazdy,
- palenia tytoniu i e-papierosów oraz spożywania napojów alkoholowych w pojeździe,
- spożywania artykułów żywnościowych mogących zabrudzić odzież innych pasażerów lub zanieczyścić wnętrze pojazdu,
- wchodzenia do pojazdu w łyżworolkach lub wrotkach,
- grania na instrumentach muzycznych, korzystania z radioodbiorników,
- głośnego zachowywania się lub zakłócania w inny sposób spokoju w pojeździe,
- żebrania i sprzedaży obnośnej,
- wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy lub postoju,
- wykonywania czynności mogących narazić współpasażerów na szkody lub obrażenia,
- wykonywania innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych.
§5
Podróżny zamierzający wysiąść na przystanku „na żądanie”, obowiązany jest wcześniej zasygnalizować to kierującemu pojazdem.
Kierujący pojazdem obowiązany jest zatrzymać pojazd na przystanku „na żądanie” po odebraniu sygnału w pojeździe. W przypadku, gdy na przystanku „na żądanie” oczekują pasażerowie, kierujący zobowiązany jest zatrzymać się bez wezwania.
§6
Operator zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym warunków bezpieczeństwa i higieny wymaganych przy wykonywaniu przewozu stosownie do rodzaju pojazdu oraz umożliwienia korzystania z pojazdów przez osoby niepełnosprawne.
W przypadku potrzeby kierujący pojazdem podejmuje działania ułatwiające korzystanie ze środków transportu osobom niepełnosprawnym, w tym również poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Operator wskazuje miejsca przeznaczone dla osób z dzieckiem na ręku, z wózkami dziecięcymi, kobiet ciężarnych i osób niepełnosprawnych, oznaczając je znakiem graficznym.
§7
Kierowca może odmówić przewozu lub zażądać opuszczenia pojazdu przez podróżnego zagrażającego bezpieczeństwu i porządkowi, a w szczególności:
- zachowującego się agresywnie wobec innych podróżnych lub kierującego pojazdem,
- wzbudzającego odrazę brudem lub niechlujstwem,
- uciążliwego dla podróżnych,
- niestosującego się do wezwań kierującego pojazdem,
- niestosującego się do zapisów niniejszego regulaminu.
W wyjątkowych przypadkach kierujący pojazdem, w celu uzyskania pomocy, może zjechać z trasy przejazdu do najbliższego komisariatu Policji.
Rozdział III
WARUNKI PRZEWOZU BAGAŻU RĘCZNEGO
§8
Podróżny może przewozić w pojeździe bagaż ręczny, który nie zagraża bezpieczeństwu i porządkowi przewozu, nie zasłania widoczności kierującemu pojazdem, nie utrudnia przejścia podróżnym i nie naraża ich na niewygody. Bagaż ręczny podróżnego przewożony jest bezpłatnie.
§9
W pojeździe dozwolony jest przewóz bagażu ręcznego, którego suma wymiarów (wysokość, szerokość, długość) nie przekracza 120 cm.
Podróżny posiadający plecak obowiązany jest zdjąć go z pleców i postawić obok siebie lub trzymać w ręku.
W pojeździe mogą być przewożone małe zwierzęta domowe, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych (z powodu hałasu, zapachu itp.). Przewożone zwierzęta powinny być umieszczone w odpowiednim pojemniku (np. w klatkach, skrzynkach, koszach) zabezpieczającym przed wyrządzeniem szkody.
Dozwolony jest przewóz psów w liczbie nie większej niż jeden pod opieką podróżnego pod warunkiem, że:
- podróżny posiada aktualne, niezbędne świadectwa szczepienia psa,
- pies trzymany jest na smyczy i ma założony kaganiec.
§10
Przewóz rowerów w środkach komunikacji gminnej jest bezpłatny i może odbywać się pod warunkiem, że nie utrudnia on przejścia i nie naraża na szkodę osób i mienia innych pasażerów oraz nie zasłania widoczności obsłudze autobusu i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. Przewóz rowerów może odbywać się pod warunkiem, że w pojeździe jest wolne miejsce. Pierwszeństwo przed osobami z rowerami mają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich lub skuterach elektrycznych oraz osoby przewożące dzieci w wózkach.
§11
Nadzór nad przewożonym bagażem, rowerami, wózkami inwalidzkimi, wózkami dziecięcymi i zwierzętami należy do podróżnego. Za szkody wyrządzone w mieniu współpasażerów oraz pojazdu odpowiada podróżny.
Rozdział IV
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§12
Operator przyjmuje wnioski, reklamacje i skargi dotyczące funkcjonowania gminnych przewozów pasażerskich na liniach obsługiwanych przez PKS Lubin S.A.
Wnioski, reklamacje i skargi dotyczące funkcjonowania gminnych przewozów pasażerskich na liniach obsługiwanych przez PKS Lubin S.A. mogą być wnoszone osobiście, pisemnie, telefonicznie lub elektronicznie na adres:
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie Spółka Akcyjna ul. Ścinawska 22, 59-300 Lubin.
Adres e-mail: info@pks.lubin.pl
Tel: 76 844-33-13 (całodobowy), 76 844-33-21 (w godz. 7:00-15:00).
PKS Lubin S.A. prowadzi Biuro Rzeczy Znalezionych w środkach gminnych przewozów pasażerskich. Kontakt w sprawie rzeczy znalezionych:
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie Spółka Akcyjna, ul. Ścinawska 22, 59-300 Lubin,
- info@pks.lubin.pl,
- telefonicznie 76 844-33-20, 76 844-33-13.
Do pobrania:
- Regulamin Komunikacji Gminy Rudna (PDF, 135 KB)